16 X 2016 r., XXIX Niedziela Zwykła

Czy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie ?

Nasze osobiste doświadczenia modlitwy są nieraz zniechęcające. Często modlimy się wytrwale i długo – i nic, żadnego efektu! Pan Bóg jest jakby głuchy, niebo pozostaje milczące, obce i dalekie. Czyżby więc Chrystus nie chciał wywiązać się ze swej obietnicy? A może to my nie do końca rozumiemy istotę Bożego wezwania do modlitwy i nie potrafimy się modlić?
Często prosimy o rzeczy drugo- i trzeciorzędne, co stanowi swego rodzaju lekceważenie Boga. Jeśli bowiem Bóg chce dać nam w darze samego siebie – co jest równoznaczne ze zbawieniem, to nie wypada prosić Go o drobiazgi, nawet jeśli wydają się nam ważne. Oczywiście, przyjdzie także czas na rozwiązanie tych drobiazgów: kto wejdzie na drogę zbawienia, na pewno zmieni swój styl życia, dostosowując go do wymogów Ewangelii, a wtedy problemy rozwiążą się same.
Po drugie: w naszym życiu brakuje nam postawy wiary, czyli żywej, osobistej więzi z Bogiem. Polega ona między innymi na tym, że znając osobiście Boga, umiemy także rozpoznać Jego wolę i chcemy się do niej dostosować. Wtedy nasze cele życiowe i modlitwy są zgodne z zamysłem Bożym, pozwalają nam wytrwale podążać drogą zbawienia.
Ale to wszystko pod warunkiem wiary. Jeśli jej zabraknie, nasz stosunek do Boga będzie podporządkowany różnym przyziemnym interesom.

W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby dziennikarze w swojej pracy zawodowej kierowali się zawsze szacunkiem dla prawdy i silnym poczuciem etyki.


Ogłoszenia duszpasterskie

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy tydzień misyjny w Kościele pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”. Modlitwą, zwłaszcza różańcową i ofiarą wspierajmy misjonarzy, którzy po krańce ziemi głoszą Ewangelię. W przyszłą niedzielę kolekta przeznaczona jest na misje.

2. We wtorek przypada święto św. Łukasza Ewangelisty, patronalny dzień służby zdrowia. Msza św. dla służby zdrowia w kościele p. w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Rubinkowo II) o godz. 18.00.

3. W miesiącu październiku zapraszamy do udziału w nabożeństwach różańcowych. Dziś
o godz. 17.00, w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00, a dla dzieci w kaplicy o godz. 16.30, w soboty o 9.45.

4. Dziś po Mszy św. o godz. 15.00 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci klas IV, V i VI szkoły podstawowej.
Spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich jutro po Mszy św. o godz. 18.

5. W środę przypada 32. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

6. W sobotę wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. Odpust w kaplicy Samarytanina.

7. Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Pamiętajmy o grobach naszych bliskich, lecz przede wszystkim o modlitwie za nich. W zakrystii i biurze parafialnym przyjmujemy ofiary na wypominki jednorazowe i całoroczne, oraz na Mszę św. zbiorową (2. 11. o godz. 18.00).

8. Serdeczne „Bóg zapłać” za posprzątanie kościoła i dbanie o obejście. Dziękujemy za ofiary na upiększanie naszej świątyni oraz funkcjonowanie Domu Pomocy Samarytanin. W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbiórka do puszek na żywność dla potrzebujących. Kolekta z 9.10. wyniosła 4794 zł.

9. Zapraszamy do naszego sklepiku oraz biblioteki i videoteki parafialnej. Polecamy prasę katolicką, pamiątki z naszego Sanktuarium oraz cegiełki na Samarytanina.

W tym tygodniu swój Złoty Jubileusz małżeństwa obchodzić będą Państwo Teresa i Zenon Malinowscy z ul. Długiej. Złotym Jubilatom życzymy Bożego błogosławieństwa na dalsze lata życia !!!

Do Kościoła Bożego zostali włączeni:
Aleksandra Lewandowska, Kacper Wiśniewski

Do wieczności odeszli:
Lila Szymańska, l. 71

Pozdrawiamy jak najserdeczniej wszystkich uczestników dzisiejszej liturgii i życzymy, by spotkanie z Jezusem – Królem Miłosierdzia umocniło naszą ufność w Boże Miłosierdzie !


15 października obchodziliśmy Dzień Dziecka Utraconego

aniolekCo przeżywa Matka, która traci nienarodzone dziecko?

Złość, przerażenie, wstyd, upokorzenie, ogromne poczucie winy, potem żal, i na końcu wielki smutek. Smutek, który może kiedyś nieco ucichnie, ale nigdy nie zniknie. Matka, po stracie swego Maleństwa już zawsze będzie widziała, słyszała i czułą więcej.

Za pierwszym razem jest najgorzej, bo Matka jeszcze nie wie, co ją czeka – co będzie w szpitalu, jak reaguje organizm, jakie formalności trzeba załatwić, i że będzie bolało, bardzo bolało… I to pytanie, które ciągle sobie zadaje: gdzie jest teraz moje dziecko?

Właśnie wtedy, szukając odpowiedzi na to pytanie przeczytałam słowa o. Roberta Plicha, wykładowcy teologii moralnej w Krakowie, który przekonywał, że nienarodzone dziecko dostało jednak życie. Życie bowiem jest darem, i to dziecko otrzymało ten dar życia od Pana Boa i przeżyło je najlepiej jak mogło, w danych mu okolicznościach. Nawet jeżeli życie trwało tak krótko, już samo w sobie było ogromnym darem.

Tak trudno pogodzić się Matce, która nie przeżyła cudu narodzin z tym, że Jej dziecko, choć nie przeżyło z Nią ani jednego dnia, żyło jednak pełnią życia. Tak trudno cieszyć się z tego, gdy nie ma dziecka…

Ja wierzę głęboko w to, że nasze dzieci żyły i żyją jednak pełnią życia i że są szczęśliwe. Ta wiara dała mi siłę przetrwania w tych trudnych chwilach. A teraz pragnę dla moich dzieci jednego – pamięci. Żebyśmy pamiętali i wspominali nasze „Aniołki”.

Dlatego właśnie dedykuję wszystkim Aniołkom i ich Mamon krótki wiersz:

Bose Aniołki siedzą na chmurkach,
A każde lekko jak piórko fruwa,
I każde czuwa, z daleka czuwa:
Nad Tatą, który płakać nie umie,
Nad Bratem, który nic nie rozumie,
Nad Dziadkiem i Babcią smutną czasami,
I swoją Mamą osnutą łzami.
I każde woła cichutko, z daleka:
Mamo! Już nie płacz!
Mamo! Ja czekam!
(autor nieznany)

Beata


 Intencje mszalne

Niedziela 16 października
7.30 + Kazimierz Zapiec – greg.
9.30 + Jadwiga i Marian Bojanowscy oraz Kazimierz i Halina Jaworscy
11.00 + Adam Stankowski (18 r. śm.), rodzice i dziadkowie z ob. stron oraz brat Wiesław
12.00(kap) – dziękczynna z prośbą o błog. Boże i potrzebne łaski dla Honoraty i Waldemara z ok. 18 r. ślubu oraz dla córek Anity i Arlety
12.30 – suma w intencji parafian
15.00 + Józef Klugiewicz i Elżbieta Mychlewicz
18.00 + Ludwika i Franciszek Pancierzyńscy oraz zm. z rodziny
20.00 + Ryszard Czajkowski – greg.
Poniedziałek 17 października
7.00 + Ryszard Czajkowski – greg.
7.00 + Hieronim Rumiński
8.30 + Kazimierz Zapiec – greg.
17.00 + Paweł Garachow (1 r. śm.
– dziękczynna za dar życia)
17.00 + Marianna i Stefan Kubik
18.00 + Janina Ulatowska
Wtorek 18 października
7.00 + Ryszard Czajkowski – greg.
8.30 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Łukasza – z ok. imienin
17.00 + Łukasz Zaiglewicz oraz zmarli z rodzin Zaiglewicz i Malewskich
17.00 + Kazimierz Zapiec – greg.
18.00 – rez. p. Mielcarek
Środa 19 października
7.00 + Lila Szymańska
7.00 + dusze w czyśćcu cierpiące
8.30 + Ryszard Czajkowski – greg.
17.00 + Jerzy Owsian, rodzice i rodzeństwo z ob. stron
17.00 + Kazimierz Zapiec – greg.
18.00 + Hanna Łukiewska (1 r. śm.)
Czwartek 20 października
7.00 + Ryszard Czajkowski – greg.
8.30 – za nowożeńców Annę i Adama
17.00 + Jan Borkowski (12 r. śm.) oraz rodzice z ob. stron
17.00 + Kazimierz Zapiec – greg.
18.00 + Irena i Czesław Chojnaccy oraz zmarli z rodziny
Piątek 21 października
7.00 + Ryszard Czajkowski – greg.
8.30 + Kazimierz Zapiec – greg.
15.00 – msza św. w Godzinie Miłosierdzia
17.00 – o błog. Boże i potrzebne łaski dla Justyny i Roberta z ok. 7 r. ślubu oraz dla dzieci
17.00 – w pewnej intencji
18.00 + siostra Ewa (3 r. śm.) oraz rodzice Monika i Henryk Ehlert
Sobota 22 października
7.00 – o pomyślne rozwiązanie dla Katarzyny Krzyżanowskiej
7.00 + Ryszard Czajkowski – greg.
8.30 + Kazimierz Zapiec – greg.
8.30 + Zbigniew Meler (24 r. śm.)
15.00 – msza św. ślubna
16.00 – dziękczynna z prośbą o błog. Boże dla Teresy i Zenona Malinowskich z ok. 50 r. ślubu
17.00 + Janina Wesołowska (1 r. śm.) oraz zm. z rodzin Wesołowskich i Ścigacz
17.00 + Danuta Pietras
18.00 + Jerzy Tajchman