m torun ...Wytyczne w zakresie form promocji 2

 .

.

.

.

„Marzenia się spełniają”

Nowy rok szkolny 2017/2018 to ponowne spotkanie z kadrą nauczycielską i kolegami, ale także podzielenie się wrażeniami i przeżyciami, jakie podczas wakacji 2017 spotkały wychowanków Ogniska, prowadzonego przez Parafię pw. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu. A były one bardzo bogate w podróże, spacery, wycieczki, zajęcia kulturalno-edukacyjne, rekreację, sport i zabawę.

W lipcu i sierpniu dzieci skorzystały z 4 wycieczek całodziennych: do Juraparku w Solcu Kujawskim, do Gdańska i Gdyni, na Pałuki ze zwiedzaniem Biskupina i Żnina oraz do gospodarstwa agroturystycznego w Brzozie Toruńskiej.

W Juraparku wraz z przewodnikiem przeniosły się do ery mezozoicznej, czyli ery dinozaurów, skorzystały tu również z zabaw w wesołym miasteczku z karuzelami, dmuchawcami, trampolinami, kolejką szynową.

Na wybrzeżu dzieci zwiedziły w Gdańsku Ośrodek Kultury Morskiej, Stare Miasto, stadion piłkarski „Energa Gdańsk”, w Gdyni przebywały na Skwerze Kościuszki,
oglądały „Dar Pomorza” i „Błyskawicę”.
DSC039191
Wycieczkę zakończyły plażowaniem i kąpielą w Morzu Bałtyckim.

Podczas wycieczki na Pałuki odwiedziły Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, stamtąd kolejką wąskotorową podróżowały do Żnina, mijając po drodze Muzeum Kolei w Wenecji i podziwiały piękne krajobrazy charakterystyczne dla tego regionu Polski. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, mieszczące się w baszcie będącej symbolem miasta.

W Brzozie Toruńskiej spotkały zwierzęta domowe: kozy, świnie, konie, krowy, kury, kaczki. Do dyspozycji wychowanków były rowery, jeżdżące traktorki i ciągniki, trampoliny, hamaki i dmuchany zamek. Pod okiem wychowawców pływały łódkami po stawie oraz mogły sprawdzić swoje siły na strzelnicy. Pobyt w gospodarstwie zakończył się wspólnym biesiadowaniem podczas pieczenia kiełbasek w ognisku.

W Toruniu młodzi uczestnicy wakacji odwiedzili wiele miejsc kulturalnych i historycznych, m.in.: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Diecezjalne, Dom Eskenów, Kamienicę pod Gwiazdą, Muzeum Podróżników, Muzeum w Ratuszu, ruiny Zamku Dybów. Spacerowali uliczkami Starego Miasta, podziwiali panoramę toruńskiej Starówki płynąc statkiem Wanda po Wiśle.

Nie zabrakło też miejsca na edukację, która przybrała formę zabawy i praktycznych działań: w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Toruńskiej Piernikarni Mistrza Bogumiła. Wzięły udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Okręgowe pn. „Mały mistrz garncarski”, gdzie nasza koleżanka Wiktoria udzieliła wywiadu do TV Toruń. Podczas seansu pt. „Astropies Łajka” w Planetarium poznały historię pierwszego psa w kosmosie, także obserwowały zachowania zwierząt w Ogrodzie Zoobotanicznym, uczestniczyły w seansie filmowym w Cinema City.

W placówce odbyli zajęcia z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, którzy zapoznali uczestników z zasadami bezpiecznego wypoczynku w domu, w lesie i nad wodą.

Mimo kapryśnej pogody, udało się spędzić większość wakacyjnych dni na świeżym powietrzu. Wychowankowie korzystali z licznych atrakcji w Piernikowym Miasteczku, wesoło bawili się na plaży na Błoniach Nadwiślańskich i placach zabaw. Zażywali kąpieli w basenach miejskich na Skarpie, przy ul. Hallera i ul. Bażyńskich. Wiele radości przyniosły dzieciom zajęcia na kręgielni, zajęcia lekkoatletyczne połączone ze zwiedzaniem hali w Arenie Toruń oraz integracyjne gry i zabawy w placówce.

Uczestnicy wakacji pod hasłem „Marzenia się spełniają” korzystali z wypoczynku nieodpłatnie dzięki dotacji otrzymanej z Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Torunia.

Wakacje zakończono konkursem, w którym pytania systematyzowały, utrwalały i weryfikowały wiadomości zdobyte przez uczestników. Dziś wrócili do szkoły wypoczęci, bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę, a przede wszystkim z pięknymi wspomnieniami, którymi mogą dzielić się z najbliższym otoczeniem.

Przed dziećmi kolejny rok szkolny. Życzymy, by obfitował on w jak najwięcej sukcesów oraz powodów do zadowolenia. Życzymy siły i energii do podejmowania wyzwań i pokonywania pojawiających się trudności.

Nie żegnamy się z uczestnikami wakacji. Parafialne Ognisko dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym działa codziennie przez cały rok, w godzinach od 14:00 do 18:00 w budynku „Samarytanina”. Rodzice mogą jeszcze zapisywać swoje pociechy. Udział w zajęciach Ogniska jest nieodpłatny!