m torun ...Wytyczne w zakresie form promocji 2

 .

.

.

.

,,Nasze podróże małe i duże”

Pod tym hasłem dzieci z Ogniska Wychowawczego Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu spędziły tegoroczne wakacje, które trwały w placówce od 23 czerwca do 31 sierpnia 2018 r.
Już pierwszego dnia wakacji wesoła gromadka wraz z opiekunami wyjechała do Przysieka, gdzie stacjonowała w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II. Wyjazd miał charakter integracyjny. W trakcie pobytu dzieci korzystały z boisk sportowych, zwiedzały okolice, otrzymały trzy przepyszne posiłki, a wieczorem wzięły udział w zabawach i tańcach przeplatanych dowcipem, współzawodnictwem i muzyką.
Drugim kierunkiem naszych podróży było Mazowsze, a dokładnie Płock, który dawniej był stolicą Polski. Po mieście oprowadziła grupę pani przewodnik. Uczestnicy zwiedzali Wzgórze Tumskie z Katedrą, w której znajdują się groby Bolesława II Krzywoustego i Władysława I Hermana. Ponadto dom Władysława Broniewskiego, pomnik poety i stary dąb nazwany jego imieniem. Podczas spaceru po Starym Rynku o godz. 12:00 odsłuchali hejnał z wieży ratuszowej oraz odwiedzili Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Miłą atrakcją był pobyt w płockim zoo, gdzie podziwiali wiele gatunków zwierząt: króla zwierząt lwa, małpki, słonie, żyrafy, pelikany, tygrysy, rekiny, krokodyla, zebry itd.
Dużą frajdę milusińskim przyniósł wyjazd na Kaszuby, do miejscowości Wdzydze Kiszewskie, gdzie zwiedzili skansen i uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle oraz do Kościerzyny, gdzie spacerowali po klimatycznym Rynku oraz odwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
Kolejnym miejscem pobytu wychowanków parafialnego Ogniska było województwo kujawsko-pomorskie. Dzieci zwiedziły Fojutowo, Chojnice i plażowały nad Jeziorem Charzykowskim. W Fojutowie miały możliwość podziwiać akwedukt tzw. „skrzyżowanie rzek”, gdzie górą przepływa Wielki Kanał Brdy, a dziewięć metrów niżej płynie rzeka Czerska Struga oraz wejść na drewnianą wieżę, z której rozpościera się piękny widok na okolice Borów Tucholskich.
Drugim punktem wycieczki były Chojnice – centrum miasta, po którym oprowadziła pani przewodnik. Zwiedzający oglądali liczne baszty, bramę Człuchowską, Bazylikę Większą i Mniejszą, ratusz, metalowego tura, będącego symbolem miasta. Pobyt w Chojnicach zakończyli spacerem po Parku Tysiąclecia, którego tajemnice odkrywali korzystając z przewodnika pt. „Zagadki chojnickiego parku”.
Największą atrakcję tego dnia był pobyt na strzeżonej plaży nad jeziorem Charzykowy, gdzie podopieczni pod czujnym okiem ratowników i wychowawców zażywali kąpieli, budowali zamki z piasku, grali w piłką plażową oraz podziwiali statki w porcie.
Wiele radości i satysfakcji przyniosły uczestnikom wakacji spacery i wycieczki organizowane w rodzinnym mieście Toruniu przez wychowawców – Panie Justynę i Agnieszkę, z udziałem praktykantki UMK Pani Natalii. Wychowankowie zwiedzali liczne miejsca kulturalne, edukacyjne i historyczne m.in.: Muzeum Bajek i Zabawek, Muzeum Etnograficzne, Muzeum im. Tonego Halika, Muzeum Kamienica pod Gwiazdą, Domu Eskenów, Muzeum w Ratuszu, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Ogród Zoobotaniczny, a także uczestniczyli w warsztatach w Piernikarni Mistrza Bogumiła, Centrum Edukacji Młyn Wiedzy, Centrum Sztuki Współczesnej, w ruinach Zamku Krzyżackiego, Domu Legend Toruńskich oraz Osadadzie Leśnej na Barbarce.
Naszym „poszukiwaczom przygód” zorganizowaliśmy także zajęcia poprawiające sprawność fizyczną podczas pobytu w Piernikowym Miasteczku, na plaży na Błoniach Nadwiślańskich, siłowniach „pod chmurką” i placach zabaw, na basenach miejskich, wypoczynek w Parku miejskim, a gdy pogoda płatała figle dzieci i młodzież spędzała aktywnie czas na kręgielni w CH Plaza czy uczestnicząc w zajęciach lekkoatletycznych w Arenie Toruń. Dzięki warsztatom zorganizowanym w miejscach pobytu i zajęciom edukacyjnym uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę, umiejętności oraz rozwijać sprawność ruchową.
Podczas wakacji odwiedzili Ognisko również funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy zorganizowali w placówce quiz na temat bezpiecznych form spędzania wakacji w mieście i poza nim oraz ogłosili konkurs plastyczny pod hasłem: „Bezpieczne wakacje na rowerze”, który zakończono wręczeniem nagród i seansem w Cinema City. O bezpieczeństwie wychowankowie uczyli się także podczas zajęć zorganizowanych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Nie zabrakło nas także na festiwalu światła „Bella Skyway Festival”, który na podopiecznych zrobił duże wrażenie.
Tegoroczne wakacje zakończyły się spotkaniem przy ognisku w ruinach Zamku Krzyżackiego, pieczeniem kiełbasek i świętowaniem urodzin dzieci z lipca i sierpnia oraz konkursami: plastycznym i podsumowującym wiadomości zdobyte przez wychowanków podczas wyjść i wyjazdów.
Uczestnicy wakacji pod hasłem „Nasze podróże małe i duże” korzystali
z wypoczynku nieodpłatnie dzięki środkom uzyskanym w drodze konkursu ofert z Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Polskiej Akcji Humanitarnej w ramach programu „Pajacyk” oraz Gminy Miasta Toruń.
Przed dziećmi kolejny rok szkolny. Życzymy, by obfitował on w jak najwięcej sukcesów oraz powodów do zadowolenia.

Agnieszka Bajcar