Ferie w Ognisku Wychowawczym

        Ferie zimowe rozpoczęliśmy wesoło i tanecznie balem przebierańców. Dzieci, które licznie przybyły w tym dniu wzięły udział w wielu konkursach m.in. na najciekawszą maskę, króla i królową balu, najlepsze i najbardziej pomysłowe przebranie. Na uczestników tegorocznych ferii zimowych czekało wiele niespodzianek.
Dzięki Gminie Miasta Toruń placówka nasza mogła zorganizować dla dzieci ciekawe ferie na miarę marzeń. Była to mieszanka zajęć ruchowych, edukacyjnych oraz rozrywkowych.
Ferie na sportowo z Areną Toruń to zajęcia lekkoatletyczne, podczas których dzieci mogły wybiegać się, wyskakać oraz poćwiczyć z trenerem. Najlepsi otrzymali nagrody. Wiele radości przyniosła wizyta na toruńskim Mini Aquaparku. Zabawy w wodzie, pluskanie się w jaccuzi, zabawy z piłką   czy zjazd rurą, wszystko pod kontrolą ratowników. Byliśmy też na lodowisku na Rynku Staromiejskim. Mimo zimna dzieci z radością korzystały z jazdy na łyżwach. Pobyt w Kinder parku zawsze cieszy. Jest tam mnóstwo atrakcji m.in. kolorowe kulki, place zabaw, trampoliny, zjeżdżalnie, malowanie twarzy, zabawy z lemurem Julianem i inne.
„Walizka pełna skarbów” to tytuł warsztatów edukacyjnych w Muzeum Podróżników. Dzieci mogły przenieść się do czasów, w których podróżował słynny Tony Halik. Dowiedziały się jak dawniej podróżowano, o pamiątkach z wyjazdów, o programie „Pieprz i wanilia” oraz poznały wiele ciekawostek związanych z krajami, które odwiedził podróżnik.
„Domowe zoo” to kolejne warsztaty edukacyjne podczas, których można było m.in. pogłaskać węża. W Ogrodzie Zoobotanicznym dzieci dowiedziały się jak prawidłowo opiekować się zwierzętami domowymi. Głaskały również żółwia, chomika, świnkę morską, szynszyla, patyczaka.
Straż Miejska jak co roku przeprowadziła zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa dzieci podczas ferii. Zaproponowano grę edukacyjną z podziałem na dwie grupy, dzieci również tworzyły konkursowe prace plastyczne. Wiele uśmiechu wywołał udział na seansie „Mary Poppins powraca” w Cinema City. Był to niezwykle kolorowy, pełen przygód, przenoszący w świat fantazji film.
W ostatnim dniu ferii byliśmy w Planetarium (bilet od Straży Miejskiej w zamian za konkursową pracę plastyczną) na seansie „Cudowna podróż”, potem dzieci z wychowawcami spacerowały po Starówce i poznawały toruńskie pomniki. W tym dniu odwiedziliśmy również Muzeum Toruńskiego Piernika,  w którym uczestniczyliśmy w warsztatach wyrobu pierników. Zwiedzaliśmy wraz z panią przewodnik w stroju mieszczki pachnące piernikami muzeum
i poznaliśmy skąd wzięła się nazwa najsłynniejszej toruńskiej „katarzynki”.

       W czasie ferii przypadały ważne święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka. 22 stycznia odwiedziliśmy z życzeniami sąsiadów czyli seniorów z Domu Opieki „Samarytanin”, zdążyliśmy odwiedzić m.in. panią Józię.
Ferie to był bardzo miły i beztroski czas odpoczynku, ale jak wiadomo wszystko co dobre szybko się kończy. Uczniowie już wrócili do swych szkół. Życzymy im sukcesów i powodzenia w nowym semestrze.
Z oferty ferii w Ognisku Wychowawczym skorzystało ponad 30 wychowanków. Dziękujemy również opiekunom wolontariuszom za wsparcie w opiece nad liczną grupa uczestników ferii – mamie pani Agnieszki – pani Marii oraz panu Władkowi z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Justyna Angowska