Łączymy pokolenia

Dzień 21 i 22 stycznia to bardzo ważne daty w kalendarzu. Nie są one oznaczone czerwonym drukiem jak inne święta, ale i tak wpisały się na stałe do kalendarza imprez Ogniska Wychowawczego Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny w Toruniu. Po okresie bardzo rodzinnych świąt Bożego Narodzenia, Dzień Babci i Dziadka to wspaniały czas na ucieszenie Gości inscenizacją jasełek w wykonaniu dzieci, obdarowanie własnoręcznie wykonanymi życzeniami i wyrażenie szacunku, jakim powinni się cieszyć Seniorzy.

DSCN5777
Życzenia wpisane w starannie ozdobione przez dzieci papierowe filiżanki z saszetką herbaty otrzymali Seniorzy uczestniczący w spotkaniu organizowanym przez placówkę w dniu 18 stycznia 2018 r. W uroczystości wzięli udział Babcie i Dziadkowie naszych wychowanków oraz zaprzyjaźnieni z placówką: przedstawiciele Toruńskiej Rady Seniorów – z przewodniczącą i wolontariuszką placówki panią Krystyną Nowakowską, słuchacze Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – którego wieloletnimi wolontariuszkami Ogniska są panie Elżbieta Suseł, Maria Zielińska i Jadwiga Lesińska oraz niezastąpiony fotograf pan Wojciech Buss, a także członkowie parafialnego Klubu Seniora. Spotkanie okolicznościowe zostało przygotowane pod kierunkiem wychowawczyń Ogniska, pań Agnieszki i Justyny.

DSCN5751

Współpraca Ogniska Wychowawczego z seniorami trwa od kilkunastu lat. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedzialność za wychowanie dzieci spoczywa głównie na rodzicach i z nimi placówka bezpośrednio współdziała w kwestiach rodzicielskiej odpowiedzialności opiekuńczo-wychowawczej, dydaktycznej, socjalnej czy rozwijania zdolności młodego pokolenia. Jednak Seniorzy są tą grupą społeczną, która może wspomagać obowiązki rodziców. Dlatego spotkania pokoleniowe w Ognisku Wychowawczym, organizowane w miłej i przyjaznej atmosferze, mają sprzyjać umacnianiu więzi rodzinnych, wyrabianiu szacunku dla osób starszych, podtrzymywaniu tradycji rodzinnych, a z drugiej strony dodawać Seniorom odwagi i przekazywać wiedzę o możliwości zaangażowania się w działania wolontarystyczne na rzecz młodych torunian, uaktywnić wymianę poglądów i uczyć pozytywnych relacji interpersonalnych.

DSCN5733
IMG_3279 --

Nie powinniśmy się dziwić, że Dziadkowie mają nieraz chęć doznania radosnej beztroski w gronie młodych, nie zawsze zdyscyplinowanych urwisów, a młodzież potrzebę uraczenia się wspaniałymi słodyczami, które otrzymali od naszych Gości.
W taki sposób od dziewiętnastu lat wspólnie tworzymy most łączący przeszłość z przyszłością i tradycję z nowoczesnością.
Serdecznie dziękujemy za razem spędzony czas!

Hanna Kosińska

Zdjęcia: Wojciech Buss

powrót do strony głównej